[home]
Návody a postupy        


Aktualizované: 17.06.11

Úvod
Novinky na stránke

Technické informácie
História auta
Súčasnosť
Denníček
Návody a postupy [10]

Fotogaléria [1863]

Download
Myšlienky

Fórum
Linky
<<prejsť na Návody a postupy

Osvetlenie odkladacej priehradky LED diódami

     V poradí tretím prvkom osvetľovania mojej palubovky sa stala odkladacia priehradka. Podnetom bolo pre mňa osvetlenie tejto časti v služobnom aute Dacia DoubleCab :-) a fakt, že po tme som v nej nikdy nemohol nič nájsť (kľúče a pod.). Hneď od začiatku som vedel, že do priehradky nechcem rezať žiadne diery (na žiarovku), že osvetlenie by nemalo zaberať žiadne, alebo minimálne miesto, a že by malo svietiť len pri zapnutých svetlách a otvorení priehradky. Po zvážení možností som sa rozhodol na vyklápací mechanizmus zabudovať nejaký mikrospínač (tlačidlo), ktorý by zapínal osvetlenie po odklopení. Doma, ani v elektro predajniach som nič vyhovujúce nezohnal, tak som po dĺĺĺhom premýšľaní vyrobil nejaké to tlačidlo podľa vlastnej fantázie z najdostupnejšieho materiálu, ktorým sa mi stalo obyčajné „šťukacie“ pero. Popis viď obr. 1.
obr. 1 obr. 2
obr. 3 obr. 4


     Tlačidlo som do palubnej dosky pripevnil prilepením cez plastovú podložku obdĺžnikového tvaru na upevňovací plechový držiak palubovky, obr. 2, 3. Pre spínací čudlík treba vypíliť malý zárez.


     Na miesto na priehradke kde bude doliehať tlačidlo treba podľa situácie vyrobiť a nalepiť oterovú doštičku (záleží od dĺžky čudlíka na tlačidle), obr. 4.


     Ako osvetľovací člen som sa rozhodol použiť dve biele vysokosvietivé LED diódy priemeru 2,5 mm. S ich umiestnením som mal menší problém, ale nakoniec sa mi jedna skvelá možnosť ponúkla sama :-) Na rohoch zadnej steny priehradky sú nasunuté dve zarážky, ktoré obmedzujú maximálnu polohu vyklopenia priehradky smerom von. A pod nimi sa nachádzajú priam ideálne dierky (obr. 5) :-) (pozn. na starších typoch bývajú tieto zarážky plechové, neviem, ako je to s tými dierkami tam).
obr. 5 obr. 6

     LED diódy som zapojil do série a keďže v aute je napätie 12-14V, celkový prúd prechádzajúci do LED som obmedzil rezistorom (hodnotu si už nepamätám, no myslím že to bolo 680 ohm). Zapojenie diód viď obr. 6.


     Umiestnenie diód na priehradke viď. obr 7. Káble som zozadu najskôr upevnil izolačnou páskou, onedlho som to však upravil a káble prilepil sekundovým lepidlom. Rovnako som prilepil aj LED, ktoré je aj tak potrebné zozadu prelepiť čiernou páskou, aby svetlo neunikalo tam kde nechceme.
obr. 7 obr. 8

     Aby svetlo z LED v tme neoslňovalo zrak, a aby osvetlenie bolo príjemnejšie, treba vyrobiť z vnútra priehradky na zarážky nad LED clonítka (z tvrdého papieru a pretrieť na čierno), obr. 8.


Celkové zapojenie, obr. 9.
obr. 9

     Výsledné osvetlenie priehradky je viac než uspokojivé. Svetlo je jemné, biele a osvetlená je skoro rovnomerne celá priehradka a svieti to dostatočne na to, aby bolo pekne všetko vidno a nie moc na to, aby to oslňovalo, takže tak akurát. A efekt, ktorý je však vedľajší, je super.


Ilustračné foto osvetlenia je na obr. 10, v skutočnosti je tam ale omnoho menej tmy :-)
obr. 10

Ostatné fotky z osvetľovania – obr. 11 až obr. 14.
obr. 11 obr. 12
obr. 13 obr. 14